yoga caiz mi

Yoga Caiz Mi ?

Yoga Caiz mi?

Yoga caiz bir eylem midir İslam dinine sahip olan kişiler tarafından merak edilir. Yoga İslam kültüründe yer almayan bir eylemdir. Temel olarak Hindistan’dan gelen ve bölgenin dinlerinde bulunan bir akımdır. Çeşitli düşünce ve hareketler ile hem beden hem de ruhun rahatlatılması için tercih edilen bir uygulamadır. Yoga yaparken dile getirilen sözler ve hareketler İslam dinine aykırı ise yoga yapmak caiz değildir.

Yoga’nın İslam Dininde Yeri

Yoga yapmak insanın ruhsal ve bedensel olarak rahatlamasını amaçlar. Hinduizm ve Budizm inanışlarına göre ilahi bilgi ve yetenekler doğrultusunda uygulanan bir yöntemdir. Bu inanışlarda yoga dini bir uygulama olarak kullanılır. Hindistan bölgesinde bulunan inanışlarda sahip olduğu etki nedeni ile insanlar tarafından yoga caiz mi sorusu merak edilir.

Bedensel ve ruhsal olarak rahatlamak isteyen Müslümanlar İslam dininde yer alan ibadetleri yapmayı tercih edebilir. Gerçekleştirilen ibadetler insanın önce ben daha sonra ruhunu rahatlatır ve sıhhat bulmasını sağlar. İbadetlerin yapılması beden ve ruh sağlığının dışında aynı zamanda dini emirlerini yerine getirilmesi nedeniyle insanda huzurlu bir hal yaşanmasına neden olur. Bu ibadet yerine yapılan hareketlerin ibadet yerine sayılması mümkün değildir. Namaz kılmak oruç tutmak gibi İslam dininde yer alan ibadetlerin maddi ve manevi olarak insana faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Yoganın Amacı Nedir?

Yoga caiz midir hakkında cevap aramadan önce yoganın amacı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. İnsanlar günlük hayatlarında oldukça yorucu ve stresli ortamlarda bulunur. Koşuşturma sırasında yorulan sadece beden değil aynı zamanda zihindir. Hem fiziksel hem zihinsel olarak dinlenmek ve huzur bulmak için çeşitli yolları aranır. İnsanlar dinlenemedikleri için günlük yaşantılarını birçok problem yaşayabilir.

Şehir hayatlarının getirdiği şartlar nedeniyle yorulmanın önüne geçmek mümkün değildir. İnsanlar koşuşturmanın ve stresin önüne geçemediği için rahatlamak adına çeşitli yöntemler arar. Fiziksel olarak dinlenmenin çeşitli yolları olsa da ruhsal olarak rahatlamak pek kolay değildir. Yoga nedir sorusunun sık şekilde dile getirilme sebebi şehir hayatlarının yorucu hale gelmesidir. İnsanlar huzur bulmak, hayatına düzen vermek ve kişisel becerilerini geliştirmek adına yoga yapmayı tercih eder. Yoga ve benzeri birçok farklı uygulama yöntemi tercih edilmeye başlanmıştır.

Yoga Yapmanın Hükmü

Yoga, zen felsefesi ve reiki gibi meditasyon tarzları Uzakdoğu inanışlarından dünyaya yayılmıştır. Yoga neden yapılır hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler hem fiziksel olarak hem de zihinsel olarak rahatlamak isteyen kişilerdir. İnsanlar yogayı herhangi bir dini inanış doğrultusunda yapmasa da, yoga dini inanışların kullandıkları uygulamalardan biridir. Yani yoga yapmak spor yapmanın dışına çıkarak insanların bazı öğretilerde yerine getirmesini sağlar.

Hinduizm ve Budizm inanışlarında yer alan yoga insanların arınmasını ve hakikate ulaşmasını sağlayan bir yöntemdir. Bedensel egzersiz ve psikolojik terapi olarak yaygınlaşan yoga uygulamaları insanlar tarafından sık şekilde tercih edilir. Yoganın dini herhangi bir yönünün bulunmadığı ve sadece zihinsel olarak arınmayı amaçlayan uygulamalar oldu belirtilse de dini açıdan bu gerçek yansıtmamaktadır. Hint dinlerinde dini bir uygulama olması nedeniyle doğru sayılmaz. Müslümanların farklı bir dini inanç da yer alan ibadeti yapması uygun görülmez. Yoga dinen caiz mi konusunda fikri olmayan ve yoga yapan kişiler konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yapmaya devam etmemelidir.

Yoga Yapmak Günah mıdır?

Son dönemlerde popüler olmaya başlayan meditasyon uygulamalarından biri olan yoga hakkında bir çok merak edilen konu bulunur. Yoga hareketleri caiz mi sorusu merak edilen konular arasında yer alır. Meditasyon Müslüman olmayan Budistler tarafından yapılan bir ibadet türüdür. İslam dininde insan ruhuna ve bedenine iyi gelecek manevi anlamlar içeren ibadet türleri bulunur.

Namaz kılmak insanların hem fiziksel hem de ruhsal olarak rahatlamasını ve maneviyat kazanmasına yardımcı olur. Bu açıdan değerlendirildiği zaman meditasyon yapmak günah olmasa da İslam dinine göre caiz değildir. Yoga yapmak dinen caiz midir sorusuna verilecek cevap oldukça açıktır. İslam dininde yeri olmayan bir ibadet olduğu için Müslümanlar tarafından yapılması uygun değildir. İslam dinine inanan Müslümanların farklı bir dini inanç ve ibadetlerini uygun şekilde davranması uygun değildir. Yoganın caiz olmadığı öğrenildikten sonra yapılmaya devam edilmesi, oldukça yanlış bir durumdur.

Dua Ezberle

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

yemek duasi

Yemek Duası

Yemekte hangi dualar okunur? Yemek duasının yapılma nedeni ilk başta şükran sunmaktır. Daha sonra sofranın betinin bereketinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× 7 = 28