3aylar nedir

Üç Aylar Nedir?

Üç Aylar nedir? Üç Aylar hangi aylardır? Üç Aylar’ın isimleri ve faziletleri.

Üç Aylar sırasıyla; Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır.

ÜÇ AYLAR NEDİR?

Üç Aylar; Recep, Şâban ve Ramazan aylarını birlikte ifade eden bir tabirdir.

ÜÇ AYLAR’IN FAZİLETLERİ

İslâm dünyasında her yıl manevî bir iklimin hüküm sürdüğü ve Ramazan bayramıyla sona eren Üç Aylar, Müslümanlara dinî hissiyat ve ibadet yoğunluğu eşliğinde gündelik hayatlarını sorgulama, yenileme ve zenginleştirme fırsatı sunmaktadır. Üç Aylar’ın faziletine dair Hz. Peygamber’den (s.a.s.) nakledilen rivayetlerin yanı sıra dinî kültürde mübarek sayılıp kutlanan Regaip, Miraç, Berat ve Kadir gecelerinin bu aylarda yer alması Üç Aylar’a ayrı bir önem verilmesine, ibadet, dua, zikir ve hayırlı işlerle daha fazla meşgul olunarak dinî duyarlılığın daha yoğun olarak yaşanmasına zemin hazırlamıştır. Ancak hadis âlimleri Recep ve Şâban aylarının fazileti hakkında kaynaklarda mevcut rivayetlerin çoğunun uydurma, önemli bir kısmının zayıf olduğunu ifade etmektedir.

Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.) Recep ayı girdiğinde, “Allah’ım, Recep ve Şâban’ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır!” şeklinde dua ettiği yolundaki rivayet (Taberânî, el-Muʿcemü’l-evsaṭ, IV, 189; Ebû Nuaym, VI, 269; ayrıca bk. Müsned, I, 259) zayıf kabul edilmektedir. Resûlullah’a (s.a.s.) isnat edilen, “Recep Allah’ın ayıdır, Şâban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır” rivayetinin ise aslı bulunamamıştır.

Dua Ezberle

adak nedir

ADAK Nedir ?

Adak Nedir? Adak insanın yerine getirmeyi kendisine borç kıldığı ya da vaad ettiği şey anlamına …

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

36 − 29 =