Rabbicalni-duasi
Rabbicalni-duasi

Rabbic Alni Duası ve Anlamı

Kur’an’ı Kerim’de geçen Hz. İbrahim’in (sa) okuduğu ve “Rabbicalni mukimessalati…” diye başlayan dua nedir, duanın okunuşu ve türkçe anlamı nasıldır. İbrahim Peygamberin yapmış olduğu “Rabbicalni mukimessalati ve min zürriyeti…” duası yani (Rabbicalni duası olarak bilinen) hangi surede geçer, duanın faziletleri ve önemi nedir. Ayrıca bu dua namazlarda okunabilir mi?

Bu dua namazlarda okuduğumuz Salli -Barik duaları gibi önemli ve çok faziletli bir duadır. Bu dualar aslında İbrahim suresinin 40. ve 41. ayetleridir. Ayetlerin okunuşları ve anlamları ise şöyledir;

Ayetlerin tefsirine baktığımızda Hz. İbrahim, oğlu İsmail doğduğu zaman 99 yaşında, İshak doğduğu zaman 112 yaşında bulunuyormuş (İbn Kesir). Yine müfessirlerin tefsirdeki yorumuna göre, Hz. İbrahim’in (as) yapmış olduğu duasının kabul olunup yaşlılığına rağmen kendisine bu iki çocuğun lutfedilmesini Allah’a hamd ve şükürle karşıladığı görülmektedir.

İşte bu ayetler Rabbicalni duası olarak bilinmektedir. Bir peygamberin duasında istediği şeyler; namazını kılmak ve buna devam etmek, soyundan gelenlerinde ibadetlerine devam eden kimselerin olması, dualarının kabul edilmesi, kendisinin, anne – babasının ve inanların bağışlanmasıdır. Hem anlam itibariyle, hem Kur’an da geçmesi itibariyle hem de Hz. İbrahim Peygamberin ettiği bir dua olması sebebiyle bu dua çok faziletlidir ve tüm müminler için çok güzel bir duadır.

Namaz kılarken namaz duaları arasında Rabbicalni duası bulunmaz. Ama sonuçta bunlar ayet olduğu için Fatiha’dan sonrada zamm-ı sure okunması gerektiği için bu ayetler okunabilir. Zamm-ı sure; Namazlarda Fatiha’dan sonra okunan kısa surelere, en az üç ayete veya en az üç ayet uzunluğundaki bir ayete denir. Yani Rabbicalni duası olarak bilinen İbrahim suresi 40. ve 41. ayetleri zammı sure niyetiyle Fatiha suresinden sonra namazda okunabilmektedir.

Namaz dışında da tesbihatlarda, Allah’a el açtığımız zamanlarda gerek arapçasını gerek türkçesini okuyarak güzel bir şekilde dua edebiliriz.

Okunuşu:

“Rabbic’alni mukimessalati ve min zürriyeti. Rabbena ve tekabbel dua. Rabbenağfirli veli valideyye velil muminine yevme yekumul hisab.“

Anlamı:

“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.” “Rabbimiz! Hesap görülecek günde, beni, ana babamı ve inananları bağışla.”

Dua Ezberle

adak nedir

ADAK Nedir ?

Adak Nedir? Adak insanın yerine getirmeyi kendisine borç kıldığı ya da vaad ettiği şey anlamına …

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − = 17