Orucun Farzları
Orucun Farzları

Orucun Farzları Nelerdir?

Orucun Farzları Nelerdir?

Oruç ibadetinin sağlıklı bir şekilde tutulması için temelde orucun farzları bulunmaktadır ve bunların yerine getirilmesi gereklidir.

Oruç ibadetinin gereği gibi doğru şekilde tutulması için farzları şunlardır;

  • Oruç tutmaya niyet etmek; Niyet her ibadette olduğu gibi oruç için de önemlidir ve gerek dil ile gerekse kalp ile yapılabilir.
  • Oruç ibadeti için önemli olan ilk ve son zaman aralıklarında yani imsak ve iftar zamanları arasında niyetli olmak.
  • Şafaktan vaktinden grup vaktine kadar olan süre içinde orucu bozan hal ve davranışlardan uzak durmak.
  • Oruç ibadeti sahih bir niyetle yapılmalı ve orucun söz konusu zaman dilimlerine riayet edilmelidir.

Oruç Farzları?

İslam’ın beş şartından biri olan oruç ibadeti Ramazan ayının gelmesi ile birlikte daha çok merak ediliyor ve araştırılıyor. Oruç ibadeti ile ilgili yapılan araştırmalar arasında en çok da orucun farzları olmaktadır. Oruç tutmak belirli bir süre içinde herhangi bir şey yemeden, içmeden ve cinsel münasebetlerden uzak durarak yapılmaktadır ancak uyulması gereken birtakım farzları bulunmaktadır.

Orucu Kimler Tutar?

Oruç tutmak aklı başında olan ve oruca karşı herhangi bir sağlık sorunu olmayan her Müslümana farzdır. Hicretin ikinci yılı olan 624 yılında yayınlanan bir ayet ile oruç tüm Müslümanlara farz kılınmıştır. Müslüman olan ve akli dengesi ve sağlığı yerinde olan herkes oruç tutabilir ancak oruç tutmak için akıl baliğ olmak gereklidir. Bakara Suresi 183. ayette oruç tutmanın farz olduğu açıkça belirtilmiştir. Söz konusu olan ayet, orucun bizden önce onlar için yazıldığı gibi bizim için de yazıldığını ve diğer ibadetler gibi orucun da müminleri kötülük ve günahtan koruyacağını söylüyor.

Orucun Farz Olması İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Oruç tutmak için kişinin birtakım şartları da yerine getirmesi ya da uygun olması gereklidir. Oruç ibadetini yapabilmenin ilk şartı ve en önemlisi Müslüman olmaktır. Müslüman olan kişilerin oruç üzerine farz olması için akıl baliğ olması, ergenliğe girmiş olması gerekir buna göre çocuklara oruç farz değildir. İslam inancının beş şartından biri olan oruç, inanan, sağlıklı ve reşit olan herkese farzdır. İbadet ederken o ibadetin sırlarını, yani onu rahatsız eden ve sarsan şeyleri bilmek kadar, o ibadetin şekil ve uygulamalarını bilmek de önemlidir. Bu önemli korku bilinmediği takdirde yapılan ibadetin sağlığı tehlikeye girer. Bu nedenle orucun farz ve mekruhlarına, yani orucu bozan ve oruca zarar vermeyen şeylere uymak gerekir. Ayrıca orucu bozmayan ve sevabı azaltan unsurlardan kaçınmak önemlidir.

Oruca Niyet Etmek Nasıl Yapılır?

Orucun ilk şartı olan niyet konusu önemlidir ancak bunu mutlaka dil ile yapılması gerekmez. Ramazan ayı gelirken bu yıl Ramazan ayında oruç tutacağını bilmek, söylemek ve kalben ikrar etmek niyetten sayılır. Oruç niyeti konusunda kalple niyet yeterli olsa da dil ile ifade edilebilir. Oruç için sahura hazır olmak da aslında niyet için yeterlidir. Ancak niyetin sözlü olarak ifade edilmesi daha uygundur.

Orucun Sevabını Alan Davranışlar

Sahura kalkmak, sahur sofrasından yemek yemek de aslında bir niyet olarak kabul edilir ancak bunun kalp ile teyit edilmesi önemlidir. Ancak imsak vaktinden önce niyet edilmezse, imsak vaktinden sonra yapılacak olan niyet geçerli olur. İmsak vaktinden itibaren hiçbir şey yiyip içmemek ve orucu bozacak durumlara sebebiyet vermemek lâzımdır. Aksi halde yapılan niyete izin verilmeyecek veya uygun görülmeyecektir.

Peygamber efendimiz, orucu bozan durumları hadislerinde şöyle bildirmiştir ve orucun sevabını beş şey şunlardır;

  • Yalan konuşmak ve gerçek dışı söz söylemek
  • Dedikodu yaparak başkalarını çekiştirmek
  • Gıybet etmek ki bu dinen günah bir davranıştır
  • Oruçlu iken yalan yere yemin etmek
  • Oruçlu iken mahrem olan kadınlara kötü niyetli bakmak

Bu tür davranışlar normal zamanlarda da günah sayılan ve orucu bozan ya da sevabını kaybettiren davranışlardır.

Dua Ezberle

adak nedir

ADAK Nedir ?

Adak Nedir? Adak insanın yerine getirmeyi kendisine borç kıldığı ya da vaad ettiği şey anlamına …

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × = 18