oruca niyet
oruca-niyet

Oruca Niyet Nasıl Edilir

Oruç Tutarken Nasıl Niyet Edilir?

Orucun şartları arasında en önemli olanlardan biri de oruç tutmaya niyetlenmektir.Peki oruca niyet nasıl edilir? Oruç tutmak Müslüman olanlar için son derece önemli ve farz olan bir ibadettir. Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç ile ilgili pek çok konu merak ediliyor ve araştırmalara konu oluyor. En çok da oruca nasıl niyet edileceği, oruca niyet edilirken neler söyleneceği olmaktadır.

Oruç Niyeti Nedir?

Niyet etmek bir şeyi yapmadan önce ona kalben inanmak, karar vermek ve kararın ardında olmaktır. Dolayısı ile oruç ibadeti için de niyet etmek oldukça önemli ve hatta orucun farzları arasındadır. Oruç tutmak için kişini hem kalben inanması ve kabul etmesi hem de dil ile bunu tasdik etmesine oruç niyeti denilir. Oruca niyet etmek ise imsak vaktinden önce mutlaka kalp ile ya da dil ile yapılmalıdır, örneğin kişi sahur için uyanamasa bile yatmadan önce sahura kalkmaya niyet etmesi onun aynı zamanda oruca da niyet ettiği anlamına gelir.

Oruca Niyet Neden Önemlidir?

İslam dinine göre yapılması zorunlu olan her konu bilinçli ve hür iradeyle yapılması gerekir. Dolayısı ile sadece akıl baliğ olanlar için farz olan oruç ibadeti de bilinçli, kararlı bir şekilde yapılmalıdır. Bunun için önemsenen oruca niyet aynı zamanda orucun farzları arasındadır. Ramazan ayı orucunun niyeti oldukça önemlidir ve bu nedenle ramazan sahurunu geceleyin oruç tutmaya niyetlenirler. Orucun şartlarından biri olan niyet, bir şeyden haberdar olmak demektir.

Oruca Nasıl Niyet Edilir?

İbadet yoluyla Allah’a daha yakın olmak isteyen, oruçla terbiye edilen ve fakirin durumunu daha iyi anlayan vatandaşlar için niyet, aynı zamanda yaptıklarının farkında olmaktır. Oruç tutmak isteyenlerin bu konuda bilinçli, istekli ve hür iradeleri ile karar vermiş olmaları gerekir bu nedenle de niyet sadece Allah rızası gözetilerek ve kararlı olunarak yapılmalıdır. Oruç tutmak isteyen her Müslüman önce kalbi ile buna inanmalı sonra da dili ile Niyetlendim Allah rızası için oruç tutmaya diyerek tasdik etmelidir. Yarın oruç tutacağım, bu Ramazan ayında oruç tutacağım, bugün sahura kalkıp oruç tutacağım gibi ifadeler de niyetten sayılır.

Niyet Edilmeyen Oruç Kabul Olur Mu?

Ramazan ayının her günü için aslında tek tek ve her gün niyet etmek zorunlu değildir. Ramazan ayı gelmeden önce bile kişi Ramazan ayında oruç tutacağını kalben ikrar etse, kalbiyle oruç tutmaya yeltense bile bu niyetten sayılır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde de yer alan bilgilere göre, Orucun şartlarından biri de niyettir ve niyet edilmeyen, bilinçli olmayan oruç kabul olmaz.

Oruç Niyeti Ne Zaman Yapılır

Ramazan orucu, belirli günlerde tutulacak oruçlara niyetin belirlendiği, nafile oruçlar için ise gün batımından ertesi gün doruk noktasına ulaşmasına kadar geçen süredir. Aksi halde gün içindeki niyetler caiz olur. Ramazan ayları dışındaki her bir oruç için günü gününe niyet etmek önemlidir ancak Ramazan ayında, ay boyunca oruç tutacağını düşünen ve kalben böyle inanan kişi için niyet edilmiş sayılır.

Oruca Niyet Ederken Ne Söylenir?

Oruç tutmak isteyenler için genel olarak herkes tarafından bilinen ve kabul edilen niyet şekli; “Niyet ettim Allah rızası için oruç tutmaya” şeklindedir. Oruç için en önemli konulardan ve farzlarından biri de kişinin oruç tutmaya niyetli olması ve bu konuda kararlı bulanmasıdır. Oruç tutmak için de niyet mutlaka gereklidir ve aynı zamanda farzdır.Ayrıca ramazan ayı boyunca farz olan oruç dışında başka bir oruca niyet edilemeyeceği için her gün için ayrı ayrı niyet edilmelidir.Recep ve Şaban aylarında nafile oruç için niyet etmeliyiz. Üç aylarda tuttuğumuz nafile oruç niyetini ”Niyet ettim Allah rızası için nafile orucumu tutmaya.” diyerek yapabiliriz.

Oruca Ne Zaman Niyet Edilir?

Oruç ibadetinde en önemli zaman dilimlerinden biri de imsak vaktidir ve oruç imsak vaktinin girmesiyle birlikte başlar. Buna göre doğal olarak kişinin imsak vaktinden önce bu niyeti alması gereklidir. Ancak söz konusu kişi sahur için kalkamasa, uyanamasa bile yatmadan önce sahura kalkma niyetini almışsa oruç için de niyet etmiş sayılır.

Dua Ezberle

adak nedir

ADAK Nedir ?

Adak Nedir? Adak insanın yerine getirmeyi kendisine borç kıldığı ya da vaad ettiği şey anlamına …

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

41 + = 42