Muhtaç Olmamak İçin Okunacak Dua

 

Bir insan hiçbir şeye muhtaç olmasa da Allah’u tealaya her zaman muhtaçtır. Lakin bazılarımız tabiki bazı insanlara veya başka şeylere bazen muhtaç olabiliyoruz. Öyle ki bazı şeylere ihtiyacımız veya muhtaç olduğumuz zamanda bazı kimler bizi anlamıyor ve yardım etmiyor. Bu konuda yapmamız gereken her zaman dua etmektir. Öncelikle Allah’a dua edeceğiz ama tedbirimizi de elden bırakmayacağız. Kimseye muhtaç etme duasının örneğini Hz Peygamberimiz (SAV) duasında “Senden başkasına muhtaç eyleme” Arapça yazılışı ve Türkçe okunuşu ve anlamını sizler için yazdık.

Türkçe Okunuşu: “Allâhümmekfinî bi-halâlike ‘an harâmike ve eğninî bi fadlike ‘ammen sivâke.”

Türkçe Anlamı: “Allah’ım! Helâl olan nimetlerinle yetinmemi, haramlardan müstağni olmamı ihsan eyle, fazlı kereminle beni Senden başkasına muhtaç eyleme.” (Hâkim, De’avât, No: 1973)

Rabbimiz! Anlayışım kıt, amelim az da olsa dünya ve ahiret ihtiyaçlarımı senin kapına getiriyor, karşılanmasını senden talep ediyorum. Rahmetine muhtacım, halimi arz ediyorum.Ey işleri hükmedip yerine getiren, kalplerin ihtiyacını görüp şifaya kılan Rabbim! Denizlerin aralarını ayırdığın gibi benimle cehennem azabının arasını ayırmanı, helaka davetten ve kabir azabından korumanı diliyorum.

Allah’ım! Ahiret derdi ver, hesabı unutturma! Beni kendinden başkasına muhtaç etme, affet, affet, affet Allah’ım. Rahmet ve merhametini ümit ederim, gazap ve azabından sana sığınırım. Sana muhtacım. Senden gelecek her hayra ihtiyacım var.

Allah’ım! Helal rızkınla beni haramdan koru ve lütfunla senden başkasına muhtaç etme.

Allah’ım Sen Rahman sen Rahim’sin. Bu bizleri şaşırtıp şımartmasın. Bugün olduğu gibi yarın ahiret gününde de söz sahibi sen, Malik sensin. Hesaba çekeceksin. İşte sadece sana kul köle oluruz, kulluğumuz sanadır. Bu konuda yardıma muhtacız ve yalnız senden bekleriz. Çünkü bu sürekli kulluğu sen yardım etmezsen yapamayız. Ayrıca şeytan ve dostlarına senin yardımın olmadan direnip dayanamayız.

Dua Ezberle

Üç Aylar’da Yapılacak Dua ve İbadetler

Üç Aylar’da yapılacak dua ve ibadetler nelerdir? Kandil gecelerinde nasıl dua ve ibadet yapılmalı? Gönül …

“Yetim Malına Yöneticilik Yapma!” Hadisi

Hadisi şerifi nasıl anlamalıyız? Hadisi şeriften çıkarmamız gereken dersler nelerdir? Ebû Zer radıyallahu anh’den rivayet edildiğine …