nasil dua etmeliyiz

Dua Nasıl Yapılır?

Dua Nedir ve Neden Okunur?

Dua nedir sorusuna İslami olarak şu şekilde cevap verilebilir; insanların yaratıcıya yönelerek istek ve dileklerini anlamlı dini terimler ile gerçekleştirdiği bir ibadet şeklidir. Dua kelimesi seslenmek, çağırmak, istemek ve yardım talep etmek anlamında kullanılır. Allah’a sunulacak istek ve dileklerin sözlü ya da yazılı şekilde dile getirilmesine dua adı verilir islam dininde dua etmek için; Allah’ın büyüklüğü karşısında kulun sevgi ve tazim duygularını lütuf etmesi ve yardım dilemesi şeklinde tanımlanır. Insanlar dua ederken temel amaçları Allah’a karşı durumunu belirtmesi ve niyazda bulunması şeklindedir.

Dua Nasıl Yapılır?

Dua nedir nasıl yapılır dua islam dininde gerçekleştirilen bir ibadet türüdür. İbadetler belli vakitlerde ibadetler belli vakitlerde yapılır, bu nedenle duanın da vakti bulunur. Dua etmek için herhangi bir vakti beklemeye gerek yoktur. Sıkıntı ya da musibet olması dışında da dua etmek nafile bir ibadettir. Ancak sıkıntı ya da musibet anında dua etmek farz gibidir. İnsanların başına sıkıntılı bir durum gelmesi duanın yapılmasının vakti geldiğini belirtir. Dua vakti ile ilgili birçok hadis bulunur.

Dua nedir kısaca açıklamak gerekirse; insanlar ve Allah arasında kurulan bir iletişim türüdür. İslam dininin kutsal kitabında yer alan hadislerde, duanın sadece kötü zamanlarda okunmaması gerektiği belirtilir. Günlük hayatında sık şekilde dua eden kişiler, maneviyatını güçlendirebilir. Allah’a yakın olmak, unutmamak adına duaların sadece zor zamanlarda okunması yanlış olabilir. Duaların insan hayatında birçok olumlu etkisi bulunur.

Duanın İnsana Faydası

Duanın faydaları İnsanlar üzerinde oldukça net bir şekilde görülebilir. İnsan hangi dine inanırsa inansın kendisinden daha üstün olan bir yaratıcıya sığınmak ve yardım istemek durumunda kalır. Hayat boyu dua etme ihtiyacı insanlarda görülür. İnsanların yaratılışında dua etme ihtiyacı bulunur. Dünya üzerinde bulunan dinlerin hepsinde dua bulunan ibadetlerinden biridir. Kendisinden üstün olan bir varlığa inanan insanlar farklı şekillerde dua edebilir. Hayat her zaman düşünüldü kadar kolay olmadığı için zor durumlar ile karşılaşıldığı zaman dua etmek ilk başvurulan yöntemdir. Kur’an’da yer alan hadislerde insanların özellikleri arasında dua etmek bulunur. Dua etmek sadece Allah’a ve İslam dinine inanan insanlar için geçerli bir durum değildir. İnsan bir şeylere inanma ve dua etme ihtiyacı sıklıkla hissedebilir. İslam dinine ve Allah’a inanan kişiler ise dualarını Allah’a yapar.

İnsanlar dua ederek öncelikle psikolojik olarak rahatlar. Dua etmek insan varlığının üstünde bir güce sahip olan yaratıcıya ithafen gerçekleştirilir. İnsan kendisinden üstün olan bir varlığa sığınmak amacıyla dua ettiği için kendini daha güvende ve rahat hissedebilir. İnsanlar özellikle üstesinden gelemedikleri durumlarda dua etmeyi tercih eder. Daha çok zor durumlarda dua edilmesinin nedeni ise insanların rahatlamak ve kendilerini güvende hissetmek istemesidir. Dua nasıl yapılır sorusu için verilecek farklı cevaplar bulunabilir.

Duanın Kabul Olması İçin Yapılması Gerekenler

İnsanlar duanın nasıl yapıldığı, ne zaman yapıldığı gibi konuları merak ettiği kadar aynı zamanda duanın kabul edilmesi için yapılacaklar konusundaki merakları da oldukça fazladır. Yapılacak birçok konu bulunsa da duaların kabul olması konusunda kesin ve net bilgiler bulunmamaktadır. Dua nasıl kabul görür konusunda şu konulara dikkat edilmelidir;

  • Duadan önce abdest almak, kıbleye yönelmek ve elleri semaya açmak,
  • Duaya besmele ile başlamak,
  • Aceleci davranmamak ve günaha getirecek isteklerde bulunmamak,
  • İslam dinini aykırı isteklerde bulunmamak,
  • Dua ederken bağırıp çağırmamaya ve zoraki edebi sanat gösterilerinde bulunmaktan kaçınılmalıdır.

Dua Okurken Dikkat Edilecekler

Dua etmek insanların hayatlarında zaman zaman rahatlamalarına ve Allah’tan yardım istemelerine yardımcı olur. Dua etmek için farklı amaçlara sahip olunabilir. İnsanlar, en çok zor durumda kaldıkları zaman dua etme ihtiyacı hisseder. Dua okumak için kötü günleri ve anları beklemek yanlış olur. Kuran’da yer alan hadislerde insanların her zaman dua etmesi gerektiği belirtilir.

Duanın kabul görmesi için yapılacaklar sadece dua okurken değil, hayat boyunca dikkat edilmesi gereken konuları da kapsar. Duadan önce abdest almak, besmele çekmek gibi konular dua sırasında önemli olsa da İslam dininde yer alan emirlere uyulması da gerekir. Dua okunurken, isteklere dikkat edilmelidir. Dile getirilen her dileğin kabul olma ihtimali bulunur.

Dua Ezberle

adak nedir

ADAK Nedir ?

Adak Nedir? Adak insanın yerine getirmeyi kendisine borç kıldığı ya da vaad ettiği şey anlamına …

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× 6 = 36