Aynaya Bakarken Okunacak Dua

 

Günümüzde hemen hemen her evde hatta her yerde ayna görmekteyiz. Ayna ilk örneklerinin görülüşünde bu yana, insanın merak duygusunu tatmin etmiş bir objedir. Aynaya bakmanın birçok şekli vardır: korku, utanç, neşe, zevk, meydan okuma. İnsan aynada benzerlik ve farklılık, soya çekim ya da yabancılık arayabilir. Bu nedenle sizler aynaya bakarken okunacak duaları derledik. Hz Peygamber efendimiz aynaya bakınca dua ederdi.

Bu duâ aynaya bakıldığında okunacaktır. İnsan aynaya baktığında Hakkın kudretini görecek ve O’na sonsuz bir güvende bulunacaktır. Kendisine verilen maddî ve mânevî nimetlere şükredecektir. O güzellik ve zarafetin kendiliğinden olmadığını, ona bunu veren bir kuvvetin bulunduğunu düşünecek ve bu duâyı devamlı olarak tekrarlayacaktır. Müslümanlardan sayıldığını ve onların safında bulunduğunu, her zaman ibâdet etmek suretiyle ispatlamalıdır. Aksi halde kendisine verilen bu mübarek nimetlerden sorulacak ve gerektiğinde ceza görecektir.

Bize en iyi örnek olan Hz. Muhammed (SAV) Efendimiz aynaya baktığı zaman şu duayı okurdu.

TÜRKÇE OKUNUŞU :
‘Elhamdü lillâhi’l-lezî sevvâ halkî fe adde lehû ve kerreme sûrete ‘vechî ve hassenehâ ve cealenî mine’I-müslimin. (Taberânî ve tbn Seni Hazret-i Enes r.a.’den).

TÜRKÇE ANLAMI : 
Hamd olsun Allah’a ki beni en güzel bir surette yarattı, yüzümü güzelleştirdi ve beni Müslümanlardan eyledi.

Dua Ezberle

Peygamber (s.a.s.) Efendimiz’in Üç Aylar girdiğinde okuduğu dua

Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç Aylar rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve …

Üç Aylar’da Yapılacak Dua ve İbadetler

Üç Aylar’da yapılacak dua ve ibadetler nelerdir? Kandil gecelerinde nasıl dua ve ibadet yapılmalı? Gönül …