Arabaya Binerken Okunacak Dua

Günümüzde bir yerden bir yere gidildiğinde arabalar büyük bir nimettir. Gerek şahsi gerek taksi veya belediye halk otobüsleri olsun hangi araça binilirse binilsin aşağıda verdiğimiz duayı okuyarak başlamasında fayda vardır. Bu durumda Rabbimizin izni ile kazalardan ve belalardan korunacaksınız. Elbette dua etmek yeterli olmayacaktır, her zaman ihtiyatı ve dikkati elden bırakmamalısınız.

Bu duâ arabalara binerken okunur. Kara yolculuğu yapılırken okunur. Tamamen Hakkın iradesine teslim olunduğunu ve O’ndan başka sığınılacak hiçbir varlığın bulunmadığını belirtmek için okunur. Zira Resûlullah (s.a.v) Efendimiz her ne zaman deveye binse bu duâyı okurlardı.

 

Okunuşu: “ Subhanellezî sehhara lenâ hazâ ve mâ künnâ lehû mukrinîn. Ve innâ ilâ Rabbinâ le münkali-bûn.”

Mânası: “Hiç de lâyık olmadığımız halde bize bunu müsahhar kılan Allah’ı tesbîh ederim.” (Zuhruf sûresi, 13) diyen kimse, bu bineğinden inmeden ölürse şehîd olarak ölmüş olur.”

Ayrıca binite binerken:

Okunuşu: “Bismillâhi mecrâhâ ve mursâhâ inne rabbî leğafûru’r-rahîm”

Mânası: “O’nun yürümesi ve durması Allah’ın adıyladır. Rabbim bağışlar ve merhamet eder.” denilmelidir. (Hûd sûresi, 41)

Dua Ezberle

Peygamber (s.a.s.) Efendimiz’in Üç Aylar girdiğinde okuduğu dua

Üç Aylar kameri takvime göre Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Mübarek Üç Aylar rahmet dalgalarının coştuğu manevi huzur ve …

Üç Aylar’da Yapılacak Dua ve İbadetler

Üç Aylar’da yapılacak dua ve ibadetler nelerdir? Kandil gecelerinde nasıl dua ve ibadet yapılmalı? Gönül …