adak nedir

ADAK Nedir ?

Adak Nedir?

Adak insanın yerine getirmeyi kendisine borç kıldığı ya da vaad ettiği şey anlamına gelir. Adak dinen mükellef tutulmadığı halde insanların kendi vaadi üzerine vacip kıldığı ibadetlerdir. Ada kelimesinin Arapça karşılığı nezr kelimesidir. Kelimenin farklı anlamları bulunsa da adak olarak verilen şeyi nezire denmesi yanlış değildir. Kişilerin dini olarak yükümlüye sahip olmadığı konularda kişilerin farz ya da vacip şeklinde bir ibadeti yapacağına dair Allah’a karşı söz vermesidir. Adak kelimesi kuranı Kerim’de ve hadislerde geçer.

Adak Kurbanı Nedir?

Adak kurbanı müziğin gerçekten olmasını isteyen kişiler tarafından niyet edilmesi ve dileğin gerçekleşmiş sonucunda kesilen kurbana verilen attır. Adak adandıktan sonra niyetin gerçekleşmesine göre kesilir. İnsanlar araba satın almak, herhangi bir işi gerçekleştirmek, kazadan ya da beladan kurtulmak ve evlat sahibi olmak için niyette bulunabilir. Bir dilin gerçek olması için Allah’a söz vererek gerçekleşmesi durumunda kurban kesmeyi vaad etmek sonucunda gerçekleştirilen durumdur.

Adak kurbanı konusunda kişi dine mükellef sayılmaz, ancak Allah’a söz verdiği için kurbanı kesmesi farz ya da vacip olarak kabul edilir. Adak kurbanı nedir sorusu araştırıldığı zaman, İslam dininden önceki zamanlarda da adak dinlerde görülmüştür. Akika kurbanı ile adak kurbanı birbirine karıştırılmamalıdır. Adak kurbanı kesen kişi kurbanın etini tüketmemelidir. Kişiler adak etinden faydalanmak istiyor ise etin maddi bedelini ihtiyacı olan kişilere verdikten sonra tüketebilir.

Adak Kurbanı Nasıl Kesilir?

Adak kurbanı kesildikten sonra dağıtılması konusunda dikkatli davranılmalıdır. Adaklık koyun, adaklık dana ya da kişilerin adağına göre kesim yapılmalıdır. Kesilen kurban eti öncelikle ihtiyaç sahiplerine dağıtılmalıdır. İhtiyaç sahibi olan kişileri sevindirip, doyurduktan sonra aile dışında bulunan tanıdık ve komşulara verilmesi mümkündür. Kurban eti kesildikten sonra dağıtılabilir ya da kurban etinden yemek yaptıralım büyük bir kalabalığa ikram edilebilir.

Adak etinin de atılması konusunda herhangi bir kesin kural yoktur. Önemli olan niyettir, ne kadar çok kişiye dağıtılabilirse sevabı o kadar büyük olur. Kurban etinin para edilmesi konusunda da net bir bilgi bulunmaz. Önemli olan adak kurbanının verilen kişileri memnun etmesidir. Adak nedir insanların niyetlerinin gerçekleşmesi sonucunda verdikleri sözü tutmasıdır, bu nedenle adak kurbanı ile ilgili net ve kesin kurallar bulunmaz.

Adak Orucu Nasıl Tutulur?

Adak için oruç tutmayı tercih eden kişiler tutulacak orucun adak olduğunu açık bir şekilde belirtmelidir. Belli bir zamana bağlı şekilde adanın oruçların o zaman dilimi içerisinde tutulması gerekir. Belli bir zamana bağlı olmayan adak oruçları Ramazan ayı ve oruç tutmanın yasak olduğu günlerin dışında tutulabilir. Adak orucu tutulurken orucun adak niyetiyle tutulması oldukça önemlidir. Kişi orucu peş peşe tutulması olarak adamış ise ara vermeden oruç tutması gerekir.

Adak Nasıl Adanır?

İki türlü adak yapmak mümkündür. Bunlardan ilki belli bir şarta bağlı olmak, diğeri ise herhangi bir şart ve zamanı bağlanmayan ataklardır. Herhangi bir şart ya da zamana bağlanmayan odakların ilk fırsatta gerçekleştirilmesi gerekir. Belli bir şarta bağlı olan adaklar ise şartın gerçekleşmesinden sonra yerine getirilmelidir. Eğer kişi şart gerçekleşmeden önce adağını yerine getirirse yapılan adak geçersiz sayılır. Şart gerçekleştikten sonra tekrar adan yerine getirilmesi gerekiyor. Adağın kalben geçirilmesi geçerli sayılmaz, dil ile söylenmesi gerekir.

Adak niçin yapılır sorusuna verilecek cevap kişiler tarafından belirlenir. Adak edilen şeyin farz, vacip olan bir ibadet ya da kendi başına ibadet olması gerekir. Kişiler ölü kefen demek ya da abdest almak gibi tam anlamıyla ibadet olmayan durumları adak olarak kabul edemez. Cenaze taşımak, kuranı Kerim’i tutmak, hasta ziyaret etmek, cami içine girmek, ezan okumak gibi durumlar başlı başına ibadet değildir.

Adak Gerçekleştirilmezse Ne Olur?

Adakın önemi insanlar için oldukça önemlidir. Kişilerin dinen yükümlü olmadığı durumda ibadet türünden bir şeyi kendisine vacip kılma durumuna adak denir. Kişiler kendi yükümlülüklerini kendileri oluşturdukları için yerine getirilmesi önemlidir. Kuranı Kerim’de yer alan hadislerde adağın yerine getirilmesi ile ilgili açıklamalar bulunur. İslam dininde verilen sözün yerine getirilmesi oldukça önemli bir konudur. Bu nedenle adağın yerine getirilmesinin önemi artar. Adak adanırken insanların dikkatli olması gerekir ve unutmaması gerekir. İslam dininde yer alan bir ibadeti adak etmek geçerli sayılır.

Dua Ezberle

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

yemek duasi

Yemek Duası

Yemekte hangi dualar okunur? Yemek duasının yapılma nedeni ilk başta şükran sunmaktır. Daha sonra sofranın betinin bereketinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + = 22