12 imam

12 İmam

12 İmam Kimdir?

12 imam son halife olan Hazreti Ali ile başlayan bir silsilesidir. Hz. Ali 8 yaşında Müslüman olmuştur ve 656 yılında Hz. Osman’dan sonra halife olmuştur. Hz. Ali halife iken Müslümanlar ikiye ayrılmıştır, tarihte ilk fitne olarak adlandırılan olay budur. Hz. Ali’nin soyundan gelenler 12 imam olarak kabul edilmiştir.

12 İmam İsimleri Nelerdir?

Şii mezhebinde önemli bir yere sahip olan 12 imam, Ehl-i Beytin soyundan gelir. 12 imamın ilki Hz. Ali, sonuncusu ise Muhammed el-Mehdi el-Muntazar’dır. Alevi ve Caferler tarafından benimsenen silsile, Hz. Ali’nin vefatından sonra büyük oğlu olan Hasan ve Hüseyin ile devam eder. 12 imam isimleri şu şekildedir;

 • Ali,
 • İmam Hasan,
 • İmam Hüseyin,
 • Zeynel Abidin,
 • Muhammed Bakır,
 • Cafer Sadık,
 • Musai Kazım,
 • Ali Rıza,
 • Muhammed Taki,
 • Ali Naki,
 • Hasan Askeri,
 • Huhammed Mehdi.

12 İmam Orucu Nasıl Tutulur?

12 imam orucu aynı zamanda Muharrem orucu olarak adlandırılır. Hicri takvime göre yılbaşı olan Muharrem ayında Aleviler 12 gün oruç tutar. Hz. Muhammet Muharrem ayinin 9 ile 10. ya da 10 ile 11. günleri arasında oruç tutmayı tavsiye etmiştir. Müslüman Aleviler tarafından tutulan Muharrem orucun konusunda pek çok konuya dikkat edilir. Kurban Bayramı’nın ilk gününden başlayarak 20 gün sayılması gerekir, 20. günün akşamı Muharrem oruca için niyet edilir.

Niyet edildikten sonra gün doğumu ile gün batımı arasında herhangi bir şey yenilmez ve içilmez. Gün battıktan sonra oruç açılır. 12 imamlar orucu boyunca herhangi bir nişan, düğün ya da benzeri törenler yapılmaz. Aynı zamanda kurban kesilmez, eti yenilmez ve aynı zamanda Kerbela Şehitleri’nin yaşadıkları susuzluktan dolayı bu oruç süresi sırasında su içilmez. Muharrem orucun bittikten sonra 12 imamlar ve bu uğurda şehit olan kişiler için aşure çorbası pişirilir. On iki ya da daha fazla gıdadan oluşan aşure çorbasının pişirilmesinden sonra Muharrem orucu sonlanır.

12 İmama İnanan Caferilik Mezhebi

12 imamın masum olduğuna inanmayı imanın şartı kabul eden mezhep Caferiliktir. 12 imamın sonuncusu olan Muhammed Mehdi, Caferilere göre bir gün Arabistan’da yer alan Mascid-al-haram meydanında dünyaya geri dönecektir. Caferilik mezhebinde bulunan şeriat ve hukuk ilkeleri, Kuran’dan çıkarılır. Caferilik mezhebine dahil olan kişiler için Şii adı verilir. Sünnilik ve Şiilik arasında bulunan en temel fark; Şiilikte Muhammed’den sonra gelen ilk yöneticini peygamber vasiyeti ve ilahi seçim sonucunda Ali bin Ebu Talib olması gerektiğine inanılmasıdır.

12 imam nedir, inan mezhebin farkı nedir soruları için Caferilik hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Şiiler, 12 imam aracılığı ile gelen sözleri hadis olarak kabul eder. Sünniler tarafından halife kabul edilen Ebu Bekir, Ömer ibn Hattab VE Osman bin Affan aracılığı ile gelen hadisleri kabul etmezler. Hz. Muhammed ve kızı Fatıma Zehra dışında 12 imamında yanılmazlık ve masumiyete sahip olduklarını kabul ederler. 12 imam tarafından dile getirilen sözler, dinde örnek aldıkları konulardır.

12 İmamların Soyu Nereden Gelir?

12 imamların soy ağacı incelendiği zaman ortaya akrabalık ilişkileri çıkar. Hz. Ali’nin 28 Ocak 661 yılında hayatını kaybetmesinden sonra Hasan ve Hüseyin ile devam eder. Ehli Beyti’in soyundan gelen imamlardır. Hz Ali başlayan imamlar, Muhammed Mehdi ile son bulmuştur. Hz. Ali’den sonra oğulları Hasan ve Hüseyin geçmiştir. İmamların çocukları ile ilerleyen bir silsile haline gelmiştir.

12 İmam Hakkında

12 imam neden buluşmaktan vazgeçmiş internet üzerinden araştırılan ama sonuca varılmayan bir başlıktır. Hayatını kaybeden imam yerine yeni bir imam geçmiştir. Hz. Ali’den sonra önce büyük oğlu Hasan, sonra küçük oğlu Hüseyin geçmiştir. 12 imam hangi mezhep tarafından imanın şartı kabul edilir sorusuna Caferilik cevabı verilebilir.

Muhammed Mehdi, 12. ve son imamdır, aynı zamanda 11. imam Hasan Askeri’nin oğludur. Sonuncu imam, Caferilik mezhebine üye olan kişiler tarafından beklenir. İslam dininde yer alan mezheplerden biri olan Caferilik, Sünnilerden daha farklı bir inançlara sahiptir. 12 imamlar kimdir sorusuna verilecek cevap, 12 İmamcılık anlayışına da ışık tutar.

Dua Ezberle

oruc tutarken nelere dikkat etmeliyiz

Oruç Tutarken Neler Yapılmaz?

Oruç Tutarken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Ramazan ayına girilen günlerde yemek alışkanlıklarınızda farklılaşır bazen daha …

yemek duasi

Yemek Duası

Yemekte hangi dualar okunur? Yemek duasının yapılma nedeni ilk başta şükran sunmaktır. Daha sonra sofranın betinin bereketinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

33 − 28 =