Banyoya Girerken ve Çıkarken Okunacak Dualar

Bizlere her konuda örnek olan Hz. Muhammed (s.a.v) ‘in banyoya girerken sol ayağı ile girerdi. Bu alışkanlığı bizlerde peygamber efendimizin banyo adabı olarak uygulamalıyız. Peygamber efendimiz hayırlı işleri sağ eliyle ve sağ ayağı ile yerine getirirken temizlenmek, taharetlenmek gibi işlerini de sol eli ve sol ayağı ile yerine getirirdi.

Banyoya girerken şu duâ okunur:

TÜRKÇE OKUNUŞU : “Allahümme innî es’eluke min’el-cenneti ve naîmi-hâ ve eûzü bike mine’n-nâri ve hamîmihâ”

ANLAMI : (Allah’ım senden cenneti ve cennet nimetlerini istiyorum, cehennemden ve cehennemin hararetinden sana sığınıyorum.)

Banyodan çıkarken:

TÜRKÇE OKUNUŞU “Elhamdü lillâhillezi ezhebe annî’I-ezâ ve âfanî” denilir.

ANLAMI : “Benden sıkıntıyı gideren ve bana âfiyet bahşeden Allah’a hamd olsun.” duası okunmalıdır.

Banyo yapılan yere küçük abdest bozmak haram değildir; bundan dolayı bir günah olmaz. Ancak bu durum banyo adabına uygun düşmez. Peygamberimiz bu hususta da önemle durur.

“Sizden biriniz banyo yaptığı yere idrar etmesin. Sonra bu idrar ettiği yerden abdest almasın. Vesvesenin çoğu bundan ileri gelir.” (Tirmizî, tahâre 17; Nesâî, tahâre 6)

buyurmuşlardır. Bu hadis, tavsiye hükmünde olup, haram kılmak anlamında değildir. Haram kılınmamış olsa dahi bu gibi tavsiyelere uymaya çalışmak gerekir.

Aradığınız dua bunlardan biri olabilir mi ?

Öfkeli Halde Okunması Gereken Dualar

ÖFKELİ HALDE EDİLECEK DUA Öfkeli olduğumuzda neler yapmalıyız. Kişi öfkeli olduğunda hangi duaları okumalıdır? “Yaşadığımız …

Günlük İftar Duaları ve Anlamları

Dua, insanda fıtrî bir olgudur. bu makalemizde sizler için iftar duası nasıl okunur? İftar duası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.